Quiz. Co wiesz o warzywach i owocach?

Większość z nas je za mało warzyw i owoców, ale badania obserwacyjne pokazują, że chcemy to zmienić.  Chętnych do poprawy nawyków żywieniowych jest coraz więcej. Prawdopodobnie pandemia, obawa o zdrowie swoje i bliskich sprawiły, że chcemy jeść zdrowiej. Cieszy nas to ogromnie! Jednak zmiana przyzwyczajeń żywieniowych nie nastąpi nagle i moment, gdy połowę naszych talerzy będą zajmować warzywa i owoce jest stosunkowo odległy. Nie można jednak się poddawać! Małymi krokami można osiągnąć duży sukces. W ramach współpracy całego sektora producentów owoców i warzyw powstał plan zrobienia tego etapami, w pięciu “krokach”. Pierwszym krokiem edukacji żywieniowej jest zaciekawienie.

Wzbudzamy ciekawość 

Na tym etapie naszym celem jest zainteresowanie Polaków warzywami i owocami. Z jednej strony są one ogólnodostępne na targach czy sklepach spożywczych, a z drugiej – niezauważane przez konsumentów. Jest tak prawdopodobnie z powodu braku atrakcyjnych opakowań czy zwracających uwagę. Widać to szczególnie wśród dzieci, które są zainteresowane produktami wysokoprzetworzonymi. Kolorowe opakowania, chwytliwe hasła reklamowe sprawiają, że są one dla owoców i warzyw nieuczciwą konkurencją. Czujemy się w obowiązku by jasno komunikować, że produkt przetworzony nie powinien być promowany kosztem świeżych, sezonowych warzyw i owoców. Większe spożycie tych ostatnich jest kluczem do zachowania właściwej masy ciała, zdrowia i lepszego samopoczucia.

Aby zaciekawić, proponujemy quiz z wiedzy o warzywach i owocach. Forma zabawy i rywalizacji pozwala skutecznie przykuć uwagę konsumenta i zaangażować go w poszukiwanie informacji o prozdrowotnych właściwościach konkretnych warzyw i owoców. Nasz quiz składa się z 20 pytań o różnym stopniu trudności. Jego celem jest przekazanie określonej wiedzy oraz pokazanie, czego często nie wiemy np. o brokule, zielonych warzywach liściastych czy źródłach karotenoidów. Pozwala poznać najlepsze źródła błonnika czy witaminy C, co nie jest takie oczywiste jak mogłoby się wydawać. W podsumowaniu każdy uczestnik dodatkowo otrzymuje garść ciekawych informacji. Jesteśmy przekonani, że ten pierwszy krok jest niezbędny, aby konsument w ogóle rozpoczął przygodę z odkrywaniem warzyw i owoców, a efekcie – często po nie sięgał.

Zjedz ten quiz

Zachęcamy Cię do rozwiązania QUIZU z wiedzy o warzywach i owocach.

 

Powyższy materiał został przygotowany przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw w ramach projektu „CORE TEAM – promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora”. Projekt jest realizowany przez agencję strategiczną INSPIRE smarter branding. Zadanie finansowane jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

 

Add a comment

*Please complete all fields correctly

Dowiedz się więcej

depresja, walka z depresją
odchudzanie, dieta