DIETA DLA DZIECKA

Prawidłowe żywienie dziecka od najmłodszych lat jest szczególnie istotne, gdyż  stanowi bazę, na której opiera się jego rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny. Wpływa pozytywnie na lepsze wyniki w nauce oraz procentuje przede wszystkim w przyszłości zdrowszymi nawykami żywieniowymi, zmniejszającymi ryzyko zachorowań na choroby dietozależne, typu otyłość, cukrzyca, czy nadciśnienie. Wiemy, że nie jest to takie proste. Wręcz powiedziałybyśmy nawet, że wychowanie dziecka to najtrudniejsza rola w życiu, a zaszczepienie w nim właściwych zachowań żywieniowych to już nie lada wyzwanie. W końcu nasze dziecko czerpie wzorce od nas samych i wspólnie powinniśmy zadbać o to, by w domu pojawiało się więcej warzyw i owoców, regularne posiłki czy zdrowsze alternatywy słodkości.

Chcemy podzielić się z Tobą wiedzą i praktycznymi wskazówkami, które wykorzystujemy na co dzień komponując posiłki naszym chłopcom. Pokazać, że zdrowsze odżywianie może być ciekawe i smaczne. Jak w prosty i szybki sposób znaleźć alternatywę dla królujących parówek i makaronu, jak przemycić nielubione warzywa czy owoce w daniu oraz jak wspólnie przygotować posiłek, który zjedzą wszyscy członkowie rodziny. W końcu chodzi o to byś dowiedziała się jak na każdym etapie rozwoju Twojego dziecka, poczynając od rozszerzania diety dziecka, kończąc na szykowaniu posiłków do szkoły, skomponować pełnowartościowy posiłek, który dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Kilka przepisów,  które polubi Twoje dziecko

Ciasteczka owsiane do szkoły – 2 szklanki płatków owsianych górskich, 2 jajka, 3 łyżki siemienia lnianego, 3 łyżki pestek słonecznika, 1 szklanka owoców suszonych, typu śliwki, morele, żurawina, 1 2/3 szklanki mąki, 250g masła, 1,5 łyżeczki przyprawy do piernika, łyżeczka sody oczyszczonej, 3 łyżki miodu, 4-5 łyżek ksylitolu. Jajka roztrzepać, dodać suszone owoce. Mąkę przesiać. Dodać sól i przyprawy. Masło utrzeć z ksylitolem na puszystą masę. Dodać do niego owoce wymieszane z jajkami, siemię i pestki. Dokładnie wymieszać. na koniec dodać mąkę, sodę, przyprawy, miód i płatki. Ponownie dokładnie wymieszać. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, wykładać porcje ciasta (wielkości orzecha włoskiego) formując ciasteczka (należy pamiętać o zachowaniu kilkucentymetrowych odstępów). Piec w nagrzanym do 180 stopni piekarniku, około 15 minut.

Placuszki z cukinii i marchewki z sosem tzatziki – 1 średnia cukinia, 2 mniejsze marchewki, 1 jajko, około 1/2 szklanki mąki orkiszowej pełnoziarnistej lub razowej żytniej, szczypta soli, pieprz, olej do smażenia (około 3 łyżek), sos tzatziki: około 200g jogurtu greckiego light, ząbek czosnku, sól, pieprz, 1/2 małego pęczka kopru drobno posiekanego. Cukinię i marchewki umyć. Marchewkę obrać i razem z cukinią zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Dodać jajko, sól, pieprz, wymieszać. Stopniowo dodawać mąkę, najpierw 3/4 przygotowanej ilości, wymieszać. Powinniśmy otrzymać gęste ciasto z którego nie kapie nam sok. Placki smażyć na rozgrzanym oleju po około 2-2,5 minuty z każdej ze stron. Zdjąć z patelni i odłożyć na papierowy ręcznik, żeby odsączyć nadmiar tłuszczu. Podawać z sosem.

Pulpety mięsne na krupniku – 200g mięsa mielonego z indyka, ½ kubka ugotowanych ziemniaków, łyżka mąki orkiszowej, 1 marchewka, 1 mała pietruszka, mały kawałek pora pokrojonego w pół plastry, łyżeczka posiekanego koperku, łyżka kaszy jęczmiennej wiejskiej, pieprz ziołowy, majeranek, bazylia, oregano. Marchewkę i pietruszkę umyć, obrać i pokroić w półplasterki. W małym garnku zagotować 2-3 szklanki wody i wrzucić pokrojone warzywa. Ugotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę. Wymieszać je razem z mięsem, łyżeczką mąki, koperkiem, pieprzem i ziołami. Z masy formować małe kulki. Delikatnie obtoczyć je w mące i rzucać na gotujący się bulion z warzywami. Gotować około 12-15 minut. W połowie gotowania dorzucić kaszę, dokładnie wymieszać. Doprawić ponownie do smaku.