Osoby, które chcą zmienić nawyki żywieniowe, rozpocząć odchudzanie czy dostosować codzienne menu do potrzeb zdrowotnych, zazwyczaj decydują się na spotkanie z dietetykiem. Choć ofert i propozycji poradni dietetycznych nie brakuje, bardzo często pojawia się pytanie Jak wybrać dobrego dietetyka? Takiego, który przygotuje dla nas dietę zgodną z preferencjami i zawierającą dostępne dla nas produkty, a co więcej, zmotywuje nas do działania? Podpowiadamy!

Szukasz dietetyka? Koniecznie o tym pamiętaj!

Decyzja o spotkaniu z dietetykiem to dopiero połowa sukcesu. Pamiętajmy, że dietetyk dietetykowi nie równy i dokładnie przemyślmy wybór odpowiedniego specjalisty ‒ w końcu chodzi o nasze zdrowie.

Przejdźmy do konkretów. Kilka podpowiedzi poniżej!

  1. Wykształcenie

Przy wyborze dietetyka dobrze zwrócić uwagę na jego wykształcenie. Istnieje różnica między osobą, która skończyła szybki kurs dietetyki a taką, która ukończyła studia i może pochwalić się dyplomem uczelni wyższej. Podczas studiów specjalista zdobywa kompleksową wiedzę nie tylko z zakresu diet, ale również biochemii, fizjologii, różnego typu chorób i dolegliwości, a to jest bardzo ważne trzy tworzeniu diet.

Choć nie ma regulacji prawnych dotyczących zawodu dietetyka i wiele osób nadaje sobie taki tytuł, za dietetyków uważa się osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunkach Technologia żywienia lub Dietetyka. Warto więc zapytać konkretnego dietetyka, jakie ma wykształcenie i czy poszerza swoją wiedzę.

  1. Podejście do pacjenta

Istotne, by wizyta w poradni dietetycznej była dla nas przyjemna. Ważne są tutaj nie tylko kompetencje dietetyka, ale również jego podejście do pacjenta. Dobrze, gdy specjalista jest osobą miłą i uśmiechniętą. Co więcej, dobry dietetyk musi również w zrozumiały sposób przekazać pacjentom ważne informacje.

Chyba każdy z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, że dietetyk powinien  w zrozumiały, jasny sposób przekazać informacje na temat żywienia i diety, wytłumaczyć przepisy i odpowiedzieć na każde nasze pytanie. Dobrze więc zwrócić uwagę nie tylko na to, jakim specjalistą jest nasz dietetyk, ale też na to, jakim jest człowiekiem.

  1. Profesjonalizm

Dietetyk, który doskonale zna się na swojej pracy z pewnością zleci nam wykonanie badań. Dopiero, gdy dostarczymy mu kompletną dokumentację dotyczącą naszego zdrowia, rozpocznie układanie jadłospisu. Badania to oczywiście nie wszystko. Dietetyk powinien również zadać pytanie dotyczące Twoich danych osobowych, na przykład wieku.

Prawdziwi dietetycy zawsze też przeprowadzają dokładny wywiad na temat:

  • Produktów które lubisz i chcesz uwzględnić je w diecie.
  • Produktów, które absolutnie nie mogą pojawić się z jadłospisie.
  • Godzin, w których jadasz posiłki.
  • Czasu, jak możesz przeznaczyć na przygotowanie dań.
  1. Przepisy

Dieta powinna być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Warto więc wybrać dietetyka, który przygotuje dla nas unikalne i proste w przygotowaniu przepisy, a w razie czego podpowie, jak je wykonać.

  1. Opinie

Opinie i komentarze poprzednich pacjentów mogą być bardzo pomocne i podpowiedzieć, czy warto udać się do konkretnego gabinetu dietetycznego. W komentarzach często też pojawiają się odpowiedzi danego specjalisty ‒  je również warto przeanalizować.

Gdy już znajdziesz swojego idealnego specjalistę dodaj w sieci opinię na jego temat, będzie to dużą pomocą dla innych zainteresowanych.

  1. Wizyty kontrolne i aktualizacja diet

Nawet najlepsza dieta może z czasem się znudzić. Dobrze więc zapytać dietetyka czy podczas wizyt kontrolnych będzie mógł nieco urozmaicić nasz jadłospis.

Podsumowanie

Niezależne od tego czy potrzebujesz kilku porad w sprawie odżywiania, chcesz rozpocząć proces odchudzania, czy jesteś w ciąży i wiesz jak istotny jest odpowiedni jadłospis, dobry dietetyk może być niezwykle pomocny. I choć znajdziesz wiele ofert, pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na szereg kwestii.

Odpowiednie żywienie sprawi, że Twoje życie zmieni się na lepsze, a ty będziesz wiedzieć, jak jeść, by waga Twojego ciała nie wzrastała. Już dziś dodaj zdrowe nawyki  żywieniowe  do swoich priorytetów.

Szukasz dietetyka w Warszawie? > sprawdź nas

Blog Comments

jeżeli ktoś jest ze Szczecina to tylko i wyłącznie dr Joanna Teichert. Pomogła mi z dietą przy tarczycy

Przepraszam z Poznania :)

Add a comment

*Please complete all fields correctly

Related Blogs