BY ZA ROK NIE MÓWIĆ – ZNOWU SCHUDNĘ

Święta, święta i po świętach… jak to mawiają ;) przed Nami Sylwester i Nowy Rok, który kojarzy się wielu nie tylko z dobrą zabawą ale i postanowieniami noworocznymi.

Ręka w górę – kto z Was je robi? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi – TAK to czas na drugie pytanie. Jak często to postanowienie jest realizowane? Spokojnie, w tym przypadku odpowiedź u wielu z nas bywa – RZADKO… Dlaczego? Ponieważ często wymagamy od siebie więcej niż w danym momencie możemy ofiarować. Co więc zrobić by nasze postanowienia nie były co roku słowami rzucanymi na wiatr?

Zanim przejdę do konkretów, czas na kilka ciekawostek.

Czy wiesz jak brzmią najczęstsze postanowienia noworoczne, goszczące na listach Polaków od kilku lat?

„ Więcej aktywności fizycznej”

„Więcej czasu spędzonego z rodziną”

„Zrzucę dodatkowe kilogramy”

„Postawię na rozwój osobisty”

„Nauczę się języka obcego”

„Będę więcej podróżować”

„Rzucę palenie”

Dodalibyście coś jeszcze do powyższej listy? Ja z racji zawodu skupię się na kwestiach żywieniowych, a dokładniej mówiąc na co rocznym odchudzaniu. Bo w końcu chodzi o to by zrzucić te nadprogramowe kilogramy na lata, a nie na chwilę, metodą „głodzenia”.

Czas na konkrety. Poniżej przedstawiam Ci kilka pomocnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed wytyczeniem sobie wyzwania zwanego POSTANOWIENIE NOWOROCZNE – SCHUDNĘ

  1. REALNY CEL

Samo powiedzenie schudnę niestety nie wystarczy. Zrzucenie 10 kg nie następuje z dnia na dzień (choć wiem, że bardzo byśmy chcieli). Zanim zaczniesz odpowiedz sobie na pytanie – Ile czasu potrzebujesz na zrzucenie dodatkowych kilogramów? Jak możesz to (zdrowo) zrobić? Kto może Ci w tym pomóc? (służymy pomocą jako doświadczone dietetyczki :)

  1. OCEŃ MOŻLIWOŚCI

Przed podjęciem decyzji o odchudzaniu oceń szanse ich powodzenia na obecnym etapie życia, aby ułatwić ich realizację i nie sabotować własnych działań. Jeśli jesteś w trakcie przeprowadzki, zmiany pracy lub masz małe dzieci w domu to ciężko wymagać od siebie, że będziesz codziennie przygotować posiłki w domu, dbać o aktywność fizyczną i każdego dnia się wysypiać, unikając stresu. Tak idealnie chyba nikt nie funkcjonuje…

  1. NIE DLA CHWILOWEGO UNIESIENIA

Jeśli postanowienie schudnę było słowem rzuconym od tak, kolejny rok z rzędu to raczej trudno wróżyć sukces jego realizacji. Jeśli zaś jesteś gotowa/-y na zmiany i ciężką pracę to szanse powodzenia zdecydowanie wzrosną!!

  1. NAZWA CZYNI RÓŻNICĘ

Czyż nie lepiej brzmi postanowienie – zadbam o siebie i zdrowe nawyki żywieniowe!? To da Ci furtkę do działań metodą małych kroków, osiągając po drodze swoje, małe WIELKIE CELE. Najpierw możesz zacząć od wyregulowania pór posiłków i zadbania o nawodnienie. Później możesz postarać się o zwrócenie większej uwagi na to co konkretnie ląduje na Twoim talerzu i skąd pochodzą te posiłki. Następnie zadbasz o kolejne elementy układanki. W tym momencie może pojawić się w Twojej głowie pytanie – Co to ma wspólnego z odchudzaniem i osiągnięciem zamierzonego celu? Sporo. Gdyż stosując się na co dzień do zdrowszych wyborów żywieniowych połączonych z deficytem kalorycznym zauważysz spadek kilogramów, który pozostanie z Tobą na lata, a nie na chwilę.

  1. MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

Chudnięcie to proces długofalowy. Już wiesz z punktu powyżej, że wszystkich zmian nie uda się wprowadzić od razu. Pamiętaj, że dieta to tylko jeden z elementów zdrowego stylu życia. Chcąc zadbać o siebie holistycznie należy również zadbać o sen, aktywność fizyczną czy umiejętne radzenie sobie ze stresem, gdyż tego czynnika nie jesteśmy w stanie wyeliminować całkowicie.

  1. ODPOWIEDNI MOTYWATOR

Chudnięcie dla męża, mamy (z ich wsparciem to co innego), czy wraz z obecnymi trendami nie ma sensu. Zrób to dla siebie!!By poprawić stan zdrowia, poczuć się lepiej we własnej skórze, wskoczyć w swoją ukochaną sukienkę, nie męczyć się wchodząc po schodach, czy czuć się komfortowo na plaży. Niech ten motywator do zmian będzie bliski TWOJEMU (a nie czyjemuś) sercu.

Powodzenia!!

ps. Pamiętaj, że wcale nie musisz robić postanowień noworocznych, to żaden przymus ;)

Add a comment

*Please complete all fields correctly

Related Blogs