Apteczka to niezbędny element każdego wyjazdu poza miejsce zamieszkania, bez względu na to czy podróżujemy sami, czy wraz z dziećmi. Dobrze wyposażona  pomoże zaradzić w najczęstszych problemach ze zdrowiem, które pojawiają się na urlopie. Są to głównie problemy jelitowe (bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia), wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych, pogryzienia przez owady czy poparzenia skórne. Wspólnie z Aną Krysiewicz- farmaceutką rozmawiałyśmy o tym, co powinno znaleźć się w takiej apteczce, aby móc szybko zadziałać, pomóc sobie i podróżującym razem z nami. Masa cennych informacji i porad.

Poniżej nagranie nasze rozmowy. Zapraszam do odsłuchu ;)

A jeśli nie wyświetla Ci się prawidłowo poniższa grafika, to przejdź do mojego Instagrama, gdzie znajdziesz nagranie live monikastromkie_dietetyk 

 

Wakacyjna apteczka. Co należy do niej spakować?

  • Leki na chorobę lokomocyjną
  • Farmaceutyki przyjmowane przewlekle (sprawdź czy masz wystarczający zapas na wyjazd!)
  • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (sprawdzone, z których zwyczajowo korzystacie, gdy jest taka potrzeba)
  • Leki przeciwbiegunkowe
  • Specjalne środki nawadniające z elektrolitami i glukozą
  • Probiotyk ze szczepami (Lactiplantibacillus plantarum 299v lub Lactobacillus GG oraz Saccharomyces boulardii)
  • Colostrum bovinum
  • Krem z filtrem spf 50 do opalania i po opalaniu
  • Spray na komary
  • Żel antybakteryjny/dezynfekujący
  • Plastry z opatrunkiem
  • Termometr do mierzenia temperatury

Jedziesz do krajów o niższym standardzie sanitarnym? Czy wiesz, że możesz zmniejszyć ryzyko złapania biegunki?

Temat biegunki podróżnych wraca jak bumerang co roku. Nic dziwnego, problemy żołądkowo-jelitowe na urlopie to najgorszy scenariusz wyjazdu. Biegunki podróżnych potocznie nazywanej “zemstą faraona” powinniśmy obawiać się wyruszając do państw Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji Południowej czy na Bliski Wschód (bardzo popularne: Cypr i Egipt), dlatego warto przygotować swój przewód pokarmowy i mikrobiotę jelitową na taką wycieczkę.  Wspomnę tylko, że powodem biegunki w tych rejonach jest najczęściej skażona  bakteriami E.coli lub Campylobacter WODA! Z tego powodu,  pijąc wodę kranową, drinki z lodem czy po prostu płucząc wodą jamę ustną podczas mycia zębów, możemy w łatwy sposób wprowadzić bakterię do naszego organizmu. Nie każdy jednak doświadczy biegunki. Prawdopodobnie ma to związek ze “statusem” naszej mikrobioty. Jeśli jest liczebna, różnorodna i zasiedlona w różne korzystne szczepy probiotyczne, to nie dopuści, aby patogen się namnożył i wywołał u nas chorobę. W związku z tym, wsparcie mikrobioty to must have każdego urlopowicza.

Warto na 2-3 tygodnie przed wyjazdem do krajów o niższym standardzie sanitarnym, rozpocząć suplementację wspierającą środowisko jelitowe. Idealnie sprawdzi się tutaj połączenie dobrych probiotyków z colostrum bovinum. Szczepy probiotyczne na które powinieneś zwrócić uwagę to Lactiplantibacillus plantarum 299v, Lactobacillus GG oraz drożdżak Saccharomyces boulardii. Natomiast, przywoływane colostrum działa kompatybilnie z probiotykiem i naszą mikrobiotą. Jest substancją prebiotyczną, czyli dokarmiającą mikroby. Takie połączenie suplementacje zastosowane przed wyjazdem i kontynuowane w trakcie, powinno znacząco zmniejszyć szanse na biegunkę podróżnych.

Udanych wakacji!

Add a comment

*Please complete all fields correctly

Related Blogs